Człowiek jest jedynym stworzeniem na ziemi, które posiada instynkt odkrywania i poznawania nieznanego. Ciągnie nas do niewiadomych, do spoglądania przez dziurkę od klucza i uchylania kolejnych drzwi. Stale przesuwamy granice, którą ktoś kiedyś podpisał rzeczy niemożliwe. Obecnie jednym z najważniejszych i z pewnością najciekawszych wyzwań dla ludzkości jest kosmos. Czy kiedyś zostanie na tyle poznany, aby możliwe stały się kosmiczne wycieczki?

Turystyka kosmiczna – czy to możliwe?

Żyjąc na ziemi i całe czas zajmując się swoimi prywatnymi sprawami bez spoglądania w górę, bardzo łatwo jest stracić z oczu niezwykłe postępy jakie zachodzą w tej dziedzinie na co dzień.
Jeszcze kilka lat temu ten aspekt był zarezerwowany jedynie dla wielkich agencji kosmicznych, które dotowane były z państwowych pieniędzy. Dziś niemal co chwilę startują w pełni prywatne rakiety, póki co towarowe, lecz być może wkrótce osobowe i turystyka kosmiczna stanie się faktem, a podróże kosmiczne równie powszechne, co jazda pociągiem.

Widok gwiazd

Komercyjne podróże kosmiczne

Nie da się ukryć, że na ten lot jako ludzkość załapaliśmy się już dawno temu. Już dziś istnieją plany rakiet i kapsuł, które takie podróże mają umożliwiać. Obecnie są one w fazie testów i tylko być może kilka lat dzieli ludzkość od chwili, gdy będzie można zakupić bilet na coś, co pół wieku temu dla pierwszych kosmonautów było jak złapania boga za nogi i spojrzenie mu prostu w twarz.
Oczywiście na początek ta przyjemność będzie zarezerwowana dla dość zamożnych ludzi, jednak wraz z rozwojem i stałym upowszechnianiem się tej formy podróżowania, stanie się ona równie tania i powszechna co i dzisiejsze loty samolotem.