Wędrowanie po górskich szlakach to doskonała aktywność dla każdego niezależnie od wieku. W Polsce występuje tak duża różnorodność pieszych szlaków górskich, że każdy powinien bez trudu móc zaplanować wycieczkę dostosowaną do jego możliwości i umiejętności. Wędrówki górskie mają to do siebie, że są możliwe o każdej porze roku. Należy jednak przy ich organizacji brać pod uwagę podstawowe aspekty bezpieczeństwa.

Sprzęt na zimowe wędrówki po górach

Przy planowaniu wędrówek górskich po łagodniejszych szlakach znajdujących się przykładowo w Bieszczadach czy Gorcach w obowiązkowym ekwipunku powinny znaleźć się raczki turystyczne, które przydadzą się na oblodzonych ścieżkach. W przypadku wędrówek tatrzańskimi szlakami sprzęt powinien być bardziej profesjonalny. Niezbędne mogą okazać się raki oraz czekan.

Kobieta w górach

Jak ubrać się w góry?

Cechą charakterystyczną górskiego klimatu jest to, że występują tam niespodziewane zmiany temperatur i załamania pogody. Niezmiernie istotna jest zatem odpowiednia odzież dostosowana do warunków atmosferycznych. Zmiany temperatur mogą sięgać nawet kilkunastu stopni, dlatego każdy turysta powinien mieć w plecaku folię NRC, która w sytuacji zagrożenia uchroni przed wyziębieniem organizmu. Odpowiednia odzież to także kurtka przeciwdeszczowa i chroniąca od wiatru. Planując wycieczkę trzeba mieć na uwadze, że nawet odpowiednia odzież czy najlepszy sprzęt nie uchronią turysty przed ewentualnym wypadkiem, jeżeli jego zachowanie będzie cechowała przede wszystkim brawura.