Prawidłowy sen jest niezbędny dla zachowania dobrego zdrowia. Podczas snu w naszym organizmie następuje odnowa komórek, regulacja przemiany materii oraz usuwane są toksyny nagromadzone w ciągu dnia. Spada również nasza temperatura ciała oraz praca poszczególnych narządów ulega spowolnieniu. Sen pozwala nam odpocząć i zregenerować organizm po ciężkim dniu.

Przepis na zdrowy sen.

Spać powinniśmy przede wszystkim w nocy, co wynika z naszego zegara biologicznego. W godzinach wieczornych organizm człowieka zaczyna wydzielać melatoninę, która odpowiedzialna jest za nasze poczucie senności. Proces ten trwa aż do rana. W sypialni nie powinna być za wysoka temperatura, a pomieszczenie należy przewietrzyć co najmniej 30 minut przed położeniem się. Aby zapewnić sobie zdrowy sen, unikajmy również wieczorem tłustych potraw oraz kofeiny. Czasami jedna pojawiają się zaburzenia snu, pomimo zastosowania powyższych wymogów. Do najczęstszych zaburzeń należą m.in.: bezsenność, narkolepsja oraz chrapanie, które może być objawem schorzenia, jakim jest bezdech senny.

Kobieta w łóżku

Czy bezdech senny może być groźny?

Jest to poważna dolegliwość, często lekceważona przez chorych. Objawia się głównie chrapaniem. Do objawów bezdechu sennego należą: nieregularne chrapanie, przerywany sen oraz nagłe wybudzanie. Nie leczony bezdech senny wiąże się z wieloma chorobami. Chrapanie wywołują również: otyłość, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Leczenie chrapania polega na użyciu plastrów, zacisków czy pasków. Można również poddać się zabiegu koblacji z użyciem lasera lub zabiegowi o nazwie celon wykorzystującym fale elektromagnetyczne.

Głęboki, zdrowy sen jest bardzo istotny w naszym życiu. Aby go sobie zapewnić, odżywiajmy się zdrowo, zrezygnujmy z używek oraz dbajmy o swoją kondycję fizyczną. Jeśli pomimo tego nadal budzimy się niewypoczęci, w pierwszej kolejności wybierzmy się do laryngologa.