Szczyt popularności autostopu jako środka transportu przypada na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego wieku. Pod koniec dwudziestego stulecia coraz więcej osób zaczęło korzystać raczej z transportu zorganizowanego niż przypadkowych podwózek. Tłumaczono to głównie względami bezpieczeństwa. A jak jest obecnie? Czy podróż na wakacje autostopem to dobry pomysł?

Wolność, droga i słońce

Zaletą autostopu jest to, że bez wątpienia jest to najtańszy środek transportu. W naszej szerokości geograficznej jest on przeważnie zupełnie darmowy, jednak trzeba pamiętać o tym, że są kraje, gdzie dobrym zwyczajem jest zapłata choć minimalnej kwoty za podwózkę. W podróżowaniu autostopem niezwykle ważna jest intuicja. Czasem bowiem pod wpływem chwili zapada decyzja odnośnie ostatecznego kierunku podróży. Autostop daje poczucie całkowitej wolności.

Mężczyzna

Autostop – nie tylko dla młodych

Po ten najtańszy środek transportu sięgają zazwyczaj ludzie młodzi, których nie stać na lot samolotem czy podróż pociągiem. Często jednak można przy drogach spotkać także i starsze osoby stojące z wyciągniętym kciukiem, które próbują złapać przysłowiową okazję. Warto podkreślić, że autostop to doskonały środek przemieszczania się niezależnie od wieku. Istotniejsze od ilości lat jest to jakie kto ma podejście do życia i czy nie zawodzi go intuicja. Autostop umożliwia podróże nie tylko po Polsce ale i po całej Europie. Wielu określa tą formę przemieszczania się jako podróż za jeden uśmiech – bo to właśnie uśmiech jest najczęściej jedyną zapłatą dla życzliwego kierowcy.