Programista to człowiek, który przed ekranem komputera spędza nawet kilkanaście godzin dziennie. Wykonuje on wiele skomplikowanych operacji, które nie byłyby możliwe, z przeciętnym urządzeniem, o kiepskich parametrach technicznych. Dlatego też komputer programisty musi spełniać wysokie wymagania.
Doskonała specyfikacja techniczna
Programista obsługuje wymagające programy, często uruchamiając kilka z nich w jednym czasie. Stanowi to ogromne obciążenie dla komputera, zwłaszcza dla jego procesora oraz pamięci RAM. Niestety, im lepsze parametry procesora i większa pamięć operacyjna, tym wyższa cena laptopa. Nie powinno zatem dziwić, że programiści często wybierają laptopy poleasingowe, które mogą nabyć dużo taniej niż nowe urządzenia, pomimo ich doskonałej specyfikacji technicznej.
Wydajny procesor i duża pamięć RAM to nie wszystko, czego potrzebuje programista. Ażeby mógł on przechowywać dane niezbędne mu do codziennej pracy, niezbędna będzie również duża pojemność dysku twardego. Zatem przeważnie komputery przedstawiane jako urządzenia dla programistów, posiadają dodatkowy dysk SDD.
Sprzęt programistów jest mocno eksploatowany, stąd też istotna jest jego wytrzymałość, jeśli ma służyć przez wiele lat. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania tak podstawowych elementów laptopa, jak klawiatura czy zawiasy. Wydawać by się mogło, że to tak proste części, iż nie warto zaprzątać sobie nimi głowy. Warto jednak zadbać o jakość tych elementów, gdyż ich uszkodzenie generuje niepotrzebne koszty.
Ekran laptopa dla programisty
Kupując laptopy poleasingowe, jak i nowe, programiści zwracają uwagę na ekran. Programista potrzebuje wiele przestrzeni na ekranie, aby móc obsługiwać jednocześnie rozmaite aplikacje, korzystać z danych i konstruować kody. Dlatego też niezbędna jest odpowiednia rozdzielczość, która powinna wynosić co najmniej 15.6 cala. Wielu programistów preferuje jednak nawet większe ekrany. Ponadto, obraz na wyświetlaczu powinien cechować się jakością HD lub lepszą. Dobrze również, aby istniała możliwość włączenia funkcji ochrony wzroku. Rzecz w tym, iż programista spędza przy komputerze bardzo dużo czasu, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na zdrowie jego oczu.
komentarze wyłączone