Kratki wentylacyjne są bardzo potrzebne w każdym lokalu. Jest to jedyny widoczny element wentylacji. Służą wykończeniu układu wentylacyjnego. Kratki powinny być szczelne, aby do wentylacji nie wleciały ptaki lub inne zwierzęta.

Jak wyglądają kratki wentylacyjne?

Kratki wentylacyjne można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Ponadto można je powiesić zarówno na ścianie, jak i na suficie (naścienne i sufitowe). Niektóre meble posiadają kratki wentylacyjne, podłogi oraz drzwi (szczególnie od łazienki). Wentylacja musi być z dwóch stron „zamknięta” kratkami wentylacyjnymi.

Kratki wentylacyjne

Wentylacja w budynku jest obowiązkowa, szczególnie, jeśli w pomieszczeniu nie ma okien, albo jeżeli pomieszczenie jest nadmiernie narażone na grzyba (łazienka, kuchnia, piwnica). Bardzo ważna jest cyrkulacja powietrza w tego typu pomieszczeniach.

Kształt kratki wentylacyjnej

To, jaki kształt kratki wentylacyjnej należy wybrać, zależy tylko od użytkownika. Niezależnie od kształtu układu wentylacyjnego, można wybrać dowolną wielkość i kształt kratki. Zdejmowana osłonka pozwoli na łatwiejsze jej wyczyszczenie.

Producenci kratek wentylacyjnych pozwalają nam na ingerencję w cyrkulację powietrza, tworząc kratki wentylacyjne z żaluzją. Kratki zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego, ale można skorzystać także z kratek metalowych. Nie ma to większego znaczenia, jedynie estetyczne.