Kurs i zdobycie uprawnień ADR to bardzo przydatna propozycja, która może przełożyć się na realne zarobki i stanowić przepustkę do ciekawej pracy. Na czym właściwie polegają takie zajęcia, ile trwają i jaka jest ich cena?

Kurs ADR – co to?

Europejska umowa ADR dotyczy międzynarodowego przewozu materiałów niebezpiecznych (określanych w skrócie jako ADR) i ma na celu zminimalizowanie ryzyka jakichkolwiek szkód czy wypadków. Aby móc przewodzić tego typu substancje, należy więc posiadać stosowne uprawnienia, a wcześniej odbyć kurs wyposażający w wiedzę o normach, zagrożeniach oraz środkach ostrożności, które trzeba zachowywać podczas takiej pracy.

cena kursu adr

Kurs ADR – ile trwa?

Kurs ADR zwykle trwa około kilku dni. Istnieje kilka rodzajów tego typu szkoleń: kurs podstawowy w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych wszystkich klas, a także kursy specjalistyczne obejmujące przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach, towarów niebezpiecznych klasy I (czyli materiałów wybuchowych) oraz towarów niebezpiecznych klasy VII (materiałów promieniotwórczych. W Edures same zajęcia trwają pięć dni, natomiast szóstego (na ogół jest to niedziela) kursanci przystępują do egzaminu.

Cena kursu ADR

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „kurs ADR cena”, możemy znaleźć wiele bardzo różnych odpowiedzi, zależących m.in. od zakresu świadczeń. W przypadku Edures koszty są inne dla osób, które przystępują do testu po raz pierwszy, a inne dla tych, którzy przedłużają uprawnienia ADR. Kurs podstawowy kosztuje 350-400 zł (wyższa kwota odnosi się do tych, którzy uczestniczą w zajęciach pierwszy raz), kurs podstawowy + cysterny to wydatek od 500 do 550 zł, zaś zarówno kurs ADR klasy I, jak i II dla wszystkich kosztują po 250 zł. Wszystkie podane kwoty obejmują nie tylko udział w szkoleniu, ale również podręcznik oraz przystąpienie do egzaminu, natomiast za wydanie zdobytych uprawnień należy zapłacić dodatkowe 50 zł.