Asertywność to od kilkunastu lat bardzo popularne sformułowanie, które chyba na dobre weszło do słownika trenerów życia osobistego i osób zajmujących się rozwojem zawodowym. Czym tak właściwie jest sztuka asertywności i w jaki sposób można ją doskonalić?

Asertywny czyli jaki?

Relacje z drugim człowiekiem zazwyczaj w pewnym momencie prowadzą do sytuacji, w której przynajmniej jedna ze stron zaczyna czuć się nieswojo. Wynika to z tego, że każdy z nas ma nieco inny charakter i inne przyzwyczajenia. Sztuka komunikacji polega na tym, aby w sposób jasny i klarowny artykułować swoje potrzeby i wyznaczać granice zachowując przy tym zarówno szacunek do samego siebie jak i dla drugiej strony. Niestety bardzo często zdarza się, że w procesie komunikacji coś szwankuje i jedna strona bierze na siebie zobowiązania, które nie do końca jej pasują. W takim przypadku można mówić o braku asertywności.

Kobieta

Jak ćwiczyć asertywność – sztuka komunikacji?

Mając na uwadze szacunek do samego siebie warto ćwiczyć postawy asertywne każdego dnia. Odpowiednia sztuka komunikacji przyda się zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Relacje budowane w oparciu o asertywność będą bardziej trwałe i uczciwe. Najlepsze rezultaty w treningu asertywności daje udział w specjalnym szkoleniu prowadzonym przez doświadczonych trenerów. Jest to jednak dosyć duży wydatek. Innym sposobem na to by wzmocnić szacunek do samego siebie jest czerpanie wiedzy z poradników i następnie wprowadzanie jej dzień po dniu w życie codzienne.