Klocki to jedna z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych zabawek dla dzieci. Jednak aby dobrze służyły obdarowanemu, powinny zostać wybrane z należytą starannością. Warto kierować się zarówno jakością samego produktu i materiałami, z których został wykonany, jak i wiekiem oraz upodobaniami malucha. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Materiały

Wybierając klocki dla dzieci, warto bacznie przyjrzeć się materiałom, z których zostały wykonane. Najbezpieczniejsze są te z naturalnych tworzyw, takich jak np. drewno, jednak równie dobrze mogą sprawdzić się te plastikowe, posiadające wymagane atesty bezpieczeństwa. W Polsce wciąż można natknąć się na produkty dla dzieci, które ich nie mają, więc jeśli zależy nam na zakupie porządnych zabawek – warto sprawdzać je pod tym kątem. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, czy klocki nadają się do mycia. Podczas zabawy często zdarza się, że ulegają one zabrudzeniu lub zachlapaniu jedzeniem czy piciem. Aby zabawa była bezpieczna, należy co jakiś czas pozbyć się tego typu zanieczyszczeń.

klocki dla dzieci

Jakość wykonania

Przyglądając się klockom, warto także zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Nie mogą mieć żadnych źle zakończonych, ostrych kantów, a także bardzo małych, łatwych do połknięcia elementów lub wyjątkowo niewielkich otworów (zwłaszcza, jeśli zabawka ma być przeznaczona dla małego dziecka).

Ulubiony styl zabawy dziecka

Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych rodzajów klocków, że z łatwością dobierzemy coś dla każdego dziecka. Aby mieć pewność, że prezent przypadnie mu do gustu, należy wziąć pod uwagę jego ulubione sposoby spędzania czasu. Jeśli preferuje zabawy konstrukcyjne, możemy sięgnąć po przeznaczone do tego klocki. Jeżeli woli takie związane z narracją – wybierzmy zestawy z figurkami lub przedstawiające obiekty z jego ulubionych filmów czy bajek. Możemy również pójść w przeciwną stronę i zdecydować się na klocki rozwijające obszary, z którymi nasze dziecko ma problem. Ważne jest jednak, by zachęcać je do zabawy i towarzyszyć mu, by ułatwić mu potencjalnie trudne zadania.

Wiek dziecka

Bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru zabawek dla dziecka powinien być jego wiek. Roczne i dwuletnie maluchy preferują proste, nieskomplikowane klocki w dużych rozmiarach. Trzylatek będzie w stanie skorzystać z takich, które można ze sobą łączyć lub wykonanych w różnych kształtach – można ich używać również do nauki figur geometrycznych. Starsze dzieci ucieszą się zaś z bardziej skomplikowanych zestawów o wielu elementach, z których można złożyć wiele różnorodnych budowli. Przedszkolakom spodobają się także klocki tematyczne, np. nawiązujące do animacji Disney’a lub serii „Gwiezdne wojny”.