Listwy przypodłogowe to ważny element podczas wykończenia wnętrza. Wbrew pozorom ich wybór i montaż nie jest zawsze łatwą sprawą do zrealizowania. Dowiedzcie się zatem, jakie istnieją sposoby na zamocowanie listewek do podłogi i ściany, oraz jakie ich rodzaje oferowane są klientom na rynku sprzedażowym!

Jak montować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe stanowią jednocześnie praktyczne, jak i estetyczne uzupełnienie każdego wnętrza. To nie tylko detale dekoracyjne, ale także funkcjonalne elementy, które skutecznie maskują wyraźne połączenia ściany z podłogą, lub przepuszczane po posadzce kable. W zależności od preferencji domowników listwy przypodłogowe mogą być montowane za pomocą metody na klej lub klamrę.

Montaż listew przypodłogowych na klej

Jeżeli zależy nam, aby wykończenie listew przypodłogowych prezentowało się bez widocznych śladów mocowania, warto rozważyć montaż listewek na wodoszczelny klej z polimerami. Decydując się na tego rodzaju produkt, możemy zapewnić przytwierdzanym listwom wysoką ochronę przed niekorzystnymi procesami, hamując butwienie, czy rozwój pleśni i grzybów. Dodatkowo montaż listew przypodłogowych na klej pozwala nadać wybranemu wnętrzu czysty oraz schludny wygląd, bez konieczności użycia specjalnych narzędzi i akcesoriów do ich przytwierdzania, typuzszywaczczy klamra.

Montaż listew przypodłogowych na klamry

Jeśli z kolei będziemy spodziewać się intensywnej eksploatacji pomieszczenia, dobrze wybrać bardziej wytrzymały rodzaj mocowania listew przypodłogowych, czyli montaż elementów na klamry. Ten sposób łączenia jest szczególnie przydatny przy długich i wysokich listwach, typu 100/2600 mm. Tak naprawdę proces montażu na klamry jest stosunkowo prosty, jednak wymaga od montera precyzji oraz odpowiednich narzędzi, takich, jak zszywacz, piła do cięcia, miarka czy ołówek.

Podsumowując, wybór między montażem na klej a klamrę zależy tak naprawdę od charakteru pomieszczenia oraz preferencji domowników. To tylko od nas zależy, na którą z tych metod się zdecydujemy! Nie są to jednak jedyne kryteria wyboru, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup listew przypodłogowych. A mianowicie, ważny jest także ich rodzaj!

Listwy MDF lub PCV

Jesteście w trakcie projektowania swojego wnętrza, albo przeprowadzacie remont? Jeśli Wasza odpowiedź brzmi twierdząco, zapewne wiecie, że to właśnie detale mają największe znaczenie. A wśród nich możemy wyróżnić listwy MDF lub PCV, które odgrywają znaczącą rolę w kontekście aranżacji pomieszczeń. Oto podstawowe cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby dokonać wyboru dostosowanego do potrzeb różnego typu przestrzeni.

Listwy MDF

Listwy MDF, z ang. Medium-density fiberboard, są to produkty wytwarzane z materiałów drewnopochodnych. Ich średnia gęstość oscyluje w granicy 14 mm. To wybór idealny dla osób poszukujących eleganckiego wykończenia, wpisującego się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje wnętrz. Obecnie na rynku dostępne są warianty wilgocioodporne – typu Listwy MDF Kronospan – co czyni je łatwymi w utrzymaniu i czyszczeniu. Szczególnie są przydatne w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich, jak łazienka czy kuchnia.

Listwy PCV

Listwy PVC to produkty wykonane z syntetycznego polimeru o nazwie polichlorek winylu. Ten materiał jest używany do tworzenia różnego rodzaju tworzyw sztucznych i znajduje szerokie zastosowanie w pracach wykończeniowych. To, co wyróżnia te listwy, to ich elastyczność oraz możliwość przetapiania pod wpływem ciepła. Przejawiają zatem zdolność do dopasowywania się do nierówności ścian czy podłóg, co stanowi ich główną zaletę. Są często wybierane przede wszystkim ze względu na ich niski koszt oraz szeroką gamę kolorów. Listwy PCV, choć przystępne cenowo, są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lepiej więc unikać ich na powierzchniach narażonych na intensywne natężenie ruchu, takich jak pokoje dziecięce czy biura.

Szeroka gama listew MDF i PCV od renomowanych producentów, w tym Kronospan, sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Teraz, z pełnym zrozumieniem, możecie wybrać te, które idealnie wpiszą się do charakteru Waszego domu!