Samopoczucie człowieka jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Jeszcze nie tak dawno zdrowie psychiczne było tematem tabu. Na szczęście dzięki kampaniom społecznym sytuacja ta uległa dosyć dużej zmianie. Osoby cierpiące na depresję czy inne zaburzenia nie są już marginalizowane i mogą liczyć na fachową pomoc i zrozumienie społeczeństwa. W procesie oczyszczania emocji bardzo ważna jest odpowiednia terapia. Jednym z elementów mogą być kolory, jakimi otaczamy się na co dzień.

Kolory w życiu człowieka

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na nasze samopoczucie każdego dnia mają kolory jakimi się otaczamy. Tymczasem, psychologia już dawno temu udowodniła znaczenie poszczególnych barw w życiu człowieka i ich przełożenie na emocje. Jednym z bardziej istotnych aspektów jest chociażby kolor wnętrza jakim przebywamy przez większą część dnia. Ciemna kolorystyka ścian może sprzyjać pogłębianiu stanów depresyjnych. Z kolei czerwony pobudza, a zielony koi skołatane nerwy.

Kolorowe paski

Emocja a odpowiednia kolorystyka

Każdy, kto chce sobie choć odrobinę poprawić humor powinien zacząć otaczać się przedmiotami w jasnej i wesołej kolorystyce. Można przykładowo przemalować wnętrza domu na jakiś pastelowy kolor. Psychologia mówi, że dobrze działają odcienie kremowe. Emocje można pobudzać lub koić przy pomocy kolorów – w zależności od potrzeby. Zabawa kolorami bardzo często wykorzystywana jest podczas procesu terapeutycznego, zarówno podczas terapii grupowej, jak i indywidualnej. Jak przysłowiowego ognia należy unikać koloru czarnego.