Wyjazd do takich krajów jak Egipt zawsze wiąże się z pewnymi obawami, a jednocześnie jest szansą na wspaniałą, niezapomnianą wycieczkę. Wiedza na temat podstawowych środków ostrożności oraz poszanowanie miejscowych zwyczajów są kluczem do tego, aby wrócić do domu cało i z bagażem miłych wspomnień.

Złotówki, dolary czy euro – jaką walutę zabrać?

Każdy turysta powinien zwracać uwagę na to, gdzie wymienia swoje pieniądze. Jednak funt egipski często nie jest dostępny w polskich kantorach, a więc kupna zazwyczaj będziemy dokonywać na miejscu. Warto sprawdzić wcześniej kursy i policzyć, którą walutę najbardziej będzie się opłacało zabrać, jednak z reguły są to dolary amerykańskie. Najważniejsze, żeby nigdy nie dokonywać wymiany na ulicy. Bezpieczne punkty to natomiast hotele, banki i kantory. Kolejne ważne kwestie dla turystów to bezpieczeństwo kobiet oraz jakiej jakości jest woda z kranu.

Kraj faraonów a bezpieczeństwo kobiet

Zawsze musimy pamiętać, że w obcym kraju jesteśmy tylko gośćmi i trzeba dostosowywać się do panujących tam zasad. W niektórych miejscach od kobiet wymaga się odpowiedniego ubioru, do niektórych nie będą mogły wejść. Niestety wciąż powszechne jest nagabywanie, jednak egipski parlament zdecydował się z nim walczyć, co miejmy nadzieję, tylko zwiększy bezpieczeństwo kobiet. Kurorty turystyczne są objęte szczególną ochroną.

Krajobraz Egiptu

Woda z kranu – pić, nie pić?

Zdecydowanie nie należy pić nieprzegotowanej wody z kranu, gdyż może się to skończyć zatruciem pokarmowym i kilkoma dniami wyjętymi z wakacji. Zawsze należy sięgać po oryginalnie zamkniętą wodę butelkowaną. Takiej wody najlepiej używać także do płukania zębów.