Jeszcze do niedawna postrzegaliśmy, że ludzie, którzy nie spożywają mięsa są dziwakami. Obecnie coraz więcej osób jest za tym, by nie jeść mięsa. Nawet najwięksi sceptycy takiego stylu życia, zaczęli dostrzegać pozytywy wegeteriańskiego sposobu odżywiania. Przecież może on wydłużyć nasze życie nawet o kilka lat. Jesteś początkowym wegetarianinem? Lubisz zjeść pierogi, naleśniki czy krokiety z farszem a nie wiesz co powinno się w nim znaleźć? O to kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę.

Co to jest wegetarianizm?

Wegetarianizm jest stylem życia, który wybierany jest przez ludzi ze względu na pobudki moralne, ekologiczne, ekonomiczne lub zdrowotne. Polega on na świadomym oraz celowym wyłączeniu z diety mięsa, także tego z ryb oraz owoców morza. Wyeliminowaniu podlegają również produkty pochodzące z uboju zwierząt, takie jak smalec czy żelatyna. W związku z tym, wegetarianin codzienny jadłospis opiera na produktach roślinnych oraz nabiałowych. W jego typowym menu powinny znaleźć się: ryż, makaron, produkty mleczne, owoce, warzywa itp.  Wegetarianizm posiada wiele odmian, mniej lub bardziej rygorystycznych pod względem ograniczenia konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego.

farsz wegetariański

Jak przygotować wegetariański farsz?

Byłeś smakoszem pierogów czy naleśników z farszem. Jesteś początkującym wegetarianinem i nie wiesz jak wykonać do nich farsz? Nic trudnego. W przyrządzeniu takiego farszu możesz użyć takie warzywa jakie lubisz. Możesz je łączyć według własnych preferencji. Musisz jedynie pamiętać by znalazły się w nim takie produkty, które dostarczą nam odpowiednią ilość niezbędnego białka, składników mineralnych oraz witamin. A oto przykładowy farsz wegetariański z soczewicą. Potrzebne nam będzie 300 g soczewicy, 3 cebule, 100 g sera tofu lub feta oraz przyprawy do smaku. Najpierw gotujemy soczewicę. Następnie obieramy cebulę, drobno ja kroimy i smażymy na złoty kolor. Później soczewicę, cebulę oraz ser mielimy w maszynce. Doprawiamy i dokładnie ucieramy wszystkie składniki otrzymując gotowy farsz, np. do pierogów.

Gotowy farsz wegetariański

Dla leniwych oraz początkujących wegetarian firmy spożywcze produkują gotowe farsze, które można zakupić w sklepach. Przykładowym takim produktem jest Trendy Farsz Wegetariański firmy Melvit. Jest to gotowy farsz który zawiera bogaty skład. Podstawą produktu jest prażona kasza gryczana, która jest bogatym źródłem białka oraz błonnika. Dodatkowo farsz ten zawiera:

  • kaszę owsianą bogatą w złożone węglowodany, dostarczające nam energii oraz zapewniające uczucie sytości
  • zieloną soczewice zawierającą dużą ilość białka, kwasu foliowego oraz potasu
  • cebulę – źródło magnezu, fosforu, cynku, krzemu i siarki, czyli minerałów wzmacniających odporność
  • cukinię zawierającą żelazo, potas, magnez i witaminę C
  • marchew bogatą w beta karoten
  • grzyby leśne

Farsz ten jest łatwy do przyrządzenia. Wystarczy 17 minut by go ugotować i móc użyć do innych potraw.