Śmiało można stwierdzić, że przemysł w zasadzie uległby zatrzymaniu, gdyby nagle ustała praca sprężarek powietrza. Znajdują one dzisiaj niezwykle wiele zastosowań, od napędzania ogromnych maszyn w największych fabrykach, po zasilanie niewielkich narzędzi warsztatowych. Siłą rzeczy sprężarki powietrza znacząco różnią się pojemnością, ale także sposobem działania. Poniżej przeprowadzono krótki przegląd najpopularniejszych dzisiaj rodzajów sprężarek, dzieląc je ze względu na mechanizm sprężający.

Tradycyjne sprężarki tłokowe

Za najbardziej klasyczne sprężarki przemysłowe z pewnością należy uznać modele tłokowe. Jak sama nazwa wskazuje, objętość powietrza zmniejsza w tym przypadku tłok. Jest on wprawiany w ruch przez korbowód, natomiast samo powietrze pochodzi z zewnątrz. Zaletą tych klasycznych sprężarek jest dwukierunkowe działanie, a wadą relatywnie niewielka wydajność. Warto jednak wskazać na duże rozróżnienie także wśród samych sprężarek tłokowych. Przede wszystkim część z nich to stabilniej działające modele olejowe, a pozostałe to sprężarki bezolejowe, które są nieco bardziej problematyczne, jednak wydajniejsze oraz dostarczają całkowicie czyste powietrze sprężone.

sprężarki w Air-Com.pl

Nowoczesne modele sprężarek

Sprężarki tłokowe wciąż znajdują wiele zastosowań i nie wydaje się, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Niemniej jednak w przemyśle wykorzystuje się również nieco nowocześniejsze urządzenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o:

  • sprężarki śrubowe
  • sprężarki spiralne

Pierwsze z wymienionych sprężarek to urządzenia, w których rolę elementu roboczego ściskającego powietrze pełnią śruby. Uruchomienie sprężarki powoduje stopniowe przybliżanie się do siebie śrub, co skutkuje oczywiście zmniejszeniem znajdującego się pomiędzy nimi powietrza. Podobnie jak w przypadku urządzeń z tłokami, również sprężarki przemysłowe śrubowe występują w wersjach olejowej i bezolejowej. Warto zauważyć, że w tym przypadku różnica między wydajnością obu typów sprężarek jest o wiele mniejsza za sprawą lepszej sprawności modeli olejowych.

Modele spiralne to z pewnością najnowocześniejsze sprężarki przemysłowe. Miejsce tłoka czy śrub zajmują w tym przypadku: spirala i stały element spiralny. Ruchoma spirala, zbliżając się do elementu stałego, powoduje zmniejszenie objętości powietrza. Sprężarki spiralne dostarczają wyjątkowo czystego powietrza, przez co wykorzystuje się je między innymi w obiektach medycznych.

Jak widać, użytkownicy nie mogą narzekać na brak wyboru wśród sprężarek. Jednak tak szeroki wybór również może być problematyczny, gdyż w bogatym asortymencie trudno znaleźć produkt idealnie odpowiadający określonym potrzebom. Warto zatem korzystać z usług sklepów, w których pracują profesjonaliści nie tylko znający się na urządzeniach pneumatycznych, ale również pomocni przy ich wyborze. Warto rozważyć zakup sprężarki w Air-Com.pl, gdyż sprzedawca ten słynie ze wspierania klienta podczas procesu decyzyjnego. W ofercie Air-Com znajdziemy wszystkie popularne dzisiaj sprężarki przemysłowe.